I-am imprumutat niste bani unei persoane si nu vrea sa mi-i intoarca

10 noiembrie 2020 104

Buna ziua! Ce sanse am sa imi recuperez banii, daca i-am dat cu imprumut unei persoane si nu vrea sa mi-i intoarca? Nu am recipisa scrisa, din dovezi am mesaje pe telefon.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

1. Depuneți o plîngere la poliție.
2. Persoana va fi audiată și va declara că într-adevăr a împrumutat dar o să îi restituie curând.
3. Nu vă fi pornită cauza penală, dar, aceste declarații pot fi ulterior folosite ca probă în dosar civil.

11 noiembrie 2020