I se va aplica amnistia persoanei condamnate in temeiul art. 171 (1) si 264 prim CP?

10 decembrie 2021 240

Buna ziua. Fratele meu a fost condamnat la inchisoare in temeiul art.171 (1) si 264 prim CP. Prin cumul de sentinte, in baza art. 85, a fost condamnat la 4 ani de inchisoare. I se va aplica amnistia? Avem nevoie de avocat in baza la contract sau cel de stat va fi suficient in instanta?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Vladimir, fratele a fost condamnat pentru viol și aflarea în stare de ebrietate la volan, cei condamnați pentru viol sub amnistie nu nimeresc. Nu face să vă luați avocat plătit de DVS sau din oficiu, o să fiți amăgit de ei, bani cheltuiți în dodi, mulți avocați sunt... mai detaliat escroci.

12 decembrie 2021
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Cu titlu de corectare a celor scrise de stimatul coleg Mihail Grigoras: avocatii nu amagesc clientii si AVOCATII NU SUNT ESCROCI. Avocatura este o profesie libera si nobila. Sunt mandru sa fiu avocat. Si toti colegii mei avocati gandesc la fel.

15 decembrie 2021