Iesire din tara cu copii minori

1 august 2017 94

Spuneti-mi, va rog, la moment nu traiesc cu sotul, dar oficial nu suntem divortati. Avem doi copii: 5 si 6 ani. Eu pot pleca peste hotare cu copii fara acordul sotului daca procur bilete dus si intors?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Indiferent de faptul dacă sunteți divorțați sau nu de soțul d-voastră, este necesar acordul acestuia valabil exprimat (eventual autentificat notarial) în baza principiului de egalitate a drepturilor părinților asupra copiilor, consacrat de legislația familială.

Succese!

1 august 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Defapt dacă urmăriți o plecare de scurtă durată cu copii dvs minori ci nu stabilirea cu aceștia cu dimiciliul peste hotarele țării atunci Legea cu privire la ieşirea şi intrarea în Republica Moldova ( http://lex.justice.md/viewdoc.php?action=view&view=doc&id=311638&lang=1 ) stabilește la art. 1 alin.( 2 ) că Minorii au dreptul de a... mai detaliat ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal a cărui semnătură se legalizează notarial. În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie. Astfel puteți pleca fără acordul tatălui dacă urmăriți de a face o călătorie.

Totodată, Legea sus-menționată stabilește la alin.(4)precum că în cazul în care minorul pleacă să se domicilieze în străinătate, este necesar consimţămîntul, exprimat prin declaraţie, al ambilor părinţi ale căror semnături se legalizează notarial, iar în cazul altor reprezentanţi legali - consimţămîntul acestora, exprimat prin decizie a autorităţii tutelare.

1 august 2017