Iesire intarziata la pensie

4 noiembrie 2023 7

Buna ziua. Mama mea urma sa iasa la pensie 4 ani in urma. Ea este plecata din tara de 20 ani. In tara in care se afla nu are pensie. Daca se intoarce in Republica Moldova, are vreo sansa sa primeasca pensia si pe anii din urma?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Corina, nu, nu are șansă, deoarece i-a n-a alocat la fondul social nici-un ban. KNAS-l n-o să accepte așa ceva, asta e situația.

4 noiembrie 2023
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Corina, articolul 15 din Legea Nr. 156 din 14-10-1998 privind sistemul public de pensii, prevede faptul că pensia pentru limită de vîrstă poate fi stabilită la împlinirea vîrstelor standard de pensionare prevăzute la art. 41, cu condiția realizării stagiului minim de cotizare de 15 ani. Asiguratul care, la împlinirea vîrstei... mai detaliat standard de pensionare, nu are stagiul minim de cotizare prevăzut la alin. (1) are dreptul la alocație în condițiile Legii nr. 499 din 14 iulie 1999 privind alocațiile sociale de stat pentru unele categorii de cetățeni. Prin urmare, Articolul 13 din Legea 499 prevede că cuantumul alocaţiei pentru persoane vîrstnice constituie 50% din cuantumul pensiei minime pentru limită de vîrstă, stabilit anual de către Guvern. Pentru anul 2023, pensia minimă stabilită de Guvern este de 2.278 lei, iar asta ar însemna că mama Dvs poate primi 1139 lei lunar dacă nu a contribuit 15 ani. cu cotizații.

5 noiembrie 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Referitor la întrebarea dacă poate fi încasată pensia pentru anii din urmă- răspunsul er fi ,,Nu este posibil"
Legea 156/1998 privind sistemul public de pensii prevede:
Articolul 32. Termenele de acordare a dreptului la pensie
(4) Se stabilesc următoarele termene de acordare a drepturilor la pensie în funcţie de categoria pensiei solicitate:

a)... mai detaliat la pensia pentru limită de vîrstă - de la data îndeplinirii condiţiilor de pensionare prevăzute de prezenta lege, dacă cererea şi actele necesare a fost depusă în termen de 90 de zile de la această dată;

(5) În cazurile în care actele necesare au fost depuse după expirarea termenelor prevăzute la alin.(4) lit.a), b) şi c), pensia se acordă de la data prezentării ultimului act necesar.

(6) În cazurile în care au fost depăşite termenele de depunere a cererii prevăzute la alin.(4)lit.a), b) şi c), pensia se acordă de la data prezentării ultimului act necesar.

8 noiembrie 2023