Ieșirea copilului minor din țara

8 august 2018 227

Buna ziua. Ajutați-mă, va rog: un părinte dorește sa plece in vacanța in Ucraina cu copilul care este minor -14 ani. Avand și pașaport individual, este nevoie de acordul legalizat al celuilalt părinte? Țin sa menționez ca părinții nu sint divorțați. Va mulțumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua.
Pentru traversarea frontierii pe perioadă scurtă, vacanță, în prezența unui părinte nu e obligatoriu acordul celui de al doilea. Sigur, Ucraina mai are abateri.
Informații mai ample puteți obține http://www.border.gov.md/index.php/ro/contacte

8 august 2018