Ieșirea din țara cu copil minor

10 iunie 2022 342

Bună ziua. Am divorț prin instanță și hotărârea judecătorească stabilește ca copilul nostru minor rămâne la întreținerea și cu domiciliu cu mama. Pot ieși din țara cu copilul? Mulțumesc.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Victoria, ai nevoe de autoritatea ex soțului făcută de un notar, fiindcă legea nr. 629 din 09.11.1994 ” Cu privire la ieșirea și intrarea în R.M. ”, art. 3 al. 5 al prezentei legi prevede următoarele, în cazul în care unul din părinții copiilor în vîrstî pînă la 18... mai detaliat ani, nu acceptă ieșirea acestora din R.M., refuzul se constă în instanța de judecată de drept comun. Așadar, dacă ex. soțul refuză, trebuie să depui o cerere de chemare în judecată pentru a obține dreptul de a ieși din țară. Ceva mai concret DVS sunteți în drept să apelați la viberul de pe telefonul +37368669950.

11 iunie 2022