ÎI sau SRL?

8 februarie 2024 3

Bună! Vreau sa încep o activitate de comerț, pentru care voi avea nevoie de încă 1 sau 2 angajați. Ce ar fi mai simplu din punct de vedere al administrării, mărimii impozitelor și a taxelor - Întreprindere Individuală sau SRL?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Victor, salut

Marimea taxelor si impozitelor depinde in primul rand de tipul bunurilor sau serviciilor care vor fi vândute sau prestat, precum si volumul.

Ar fi recomandabil sa înființați o societate cu răspundere limitată.

Cu respect,
Igor Brinișter

8 februarie 2024
Iulia Ghețivu
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua, aspecte importante de menționat:
1. Societatea cu răspundere limitată răspunde pentru obligaţiile asumate cu toate bunurile sale.
2. Întreprindere Individuală: Patrimoniul întreprinderii individuale se formează pe baza bunurilor cetăţeanului (familiei) şi altor surse care nu sînt interzise de legislaţie. Antreprenorul-posesor al întreprinderii individuale „poartă răspundere nelimitată pentru obligaţiile acesteia... mai detaliat cu întreg patrimoniul său”, exceptîndu-se acele bunuri care, conform legislaţiei în vigoare, nu fac obiectul urmăririi.

9 februarie 2024