Imagini cu copii în spațiul public

29 mai 2019 26

Salut! Sunt fotograf și mă interesează dacă pot să fotografiez copii în spațiul public. De exemplu, la un eveniment public, gen protest, sau al tip de eveniment, sunt prezenți și copii de 15-17 ani, dar sunt și mai mici. Am dreptul să le arăt fața sau nu? Dacă da, atunci de la ce vârstă?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat-stagiar
  • Dreptul civil
  • Dreptul penal
  • Dreptul familiei
  • Contravenţii rutiere
  • Dreptul imobiliar

Bună ziua,

In cadrul evenimentelor indicate de dvs există o astfel de posibilitate deoarece părinții urmează să înțeleagă că astfel de evenimente implică prezența mass-media, și alte camere video/foto iar în situație de zi cu zi in cadrul spațiului public deja nu puteți capta imaginea cuiva potrivit Codului Civil nou fara... mai detaliat consimțământul acesteia, cu excepție dacă obiectul principal al filmării pozei este altceva iar persoana apare pe un plan secundar

29 mai 2019
Silviu Potîrniche
  • Avocat-stagiar
  • Dreptul civil

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Conform Codului Civil (art. 45 - 47), nu aveti nevoie de consimțământul persoanei vizate în fotografie în aceste cazuri, pentru că situațiile respective nu constituie o încălcare a dreptului la viață privată.

Totuși, dat fiind faptul că este vorba despre reflectarea imaginii unor minori, într-o conjunctură negativă... mai detaliat (protest nu tocmai pașnic)- Vă recomand să atrageți atenția la art. 15 și 64 din Codul audiovizualului (http://lex.justice.md/md/378387/)
Și vedeți această lege privind protecția minorilor impotriva impactului negativa al informației - http://lex.justice.md/viewdoc.php?action=view&view=doc&id=347276&lang=1

Conotația în care se află copilul fotografiat/filmat este cea determinantă.

30 mai 2019