Imi cresc penalitati la credite nerambursate

25 ianuarie 2022 238

Buna ziua. Am luat cateva credite, nu reusesc sa le rambursez si cresc penalitati enorme. Ce sa fac, ajutati-ma, va rog?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Noroc Sergiu, fii calm, da sun credite cresc penalitățile. Creditorii o să înainteze cereri în instanță și v-a fi pronunțate hotărâri de încasare a banilor, creditorii o să ee titlurile și o să le prezinte la executori, ca ei să se ocupe cu executarea. Dacă dorești ceva mai detailat poți... mai detaliat ieși pe viberul de pe telefonul + 37368669950 și noi vom discuta mai detailiat.

26 ianuarie 2022
  • Avocat
  • Alte domenii

.....insistați la ei că veți face plăți doar dacă se va încheia un acord conform căruia veți achita/întoarce creditul de bază mai întâi, nu în calitate de penalitate.....dacă nu vor, atunci nu le achita nimic.....mai bine aștepți o hotărâre a instanței de judecată, care va verifica legalitatea mărimii penalității.......dar între... mai detaliat timp oricum trebuie să acumulezi bani........vezi această lege.......https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=120931&lang=ro aici o prevedere importantă (7) Se interzice aplicarea oricăror plăți (inclusiv dobânzi, comisioane, taxe, penalități, dobânzi de întârziere şi orice alt tip de plăți) aferente unui contract de acordare a creditului pentru consumator pe un termen mai mic de 2 ani și/sau în care suma inițială debursată este de până la 50 de mii de lei (pentru linia de credit, valoarea de referință se va considera suma maximă stabilită în contractul de credit), a căror valoare totală să depășească valoarea debursată conform contractului respectiv sau valoarea de intrare a bunului în contractul de leasing financiar.............vezi în această lege noțiunile din aceste prevederi............

[Art.15 al.(7) introdus prin LP23 din 27.02.20, MO87-93/20.03.20 art.112; în vigoare 20.06.20]

26 ianuarie 2022