Imi poate cineva face procura fara prezenta fizica?

18 iulie 2021 55

Buna ziua! Pote cineva aflat peste hotare sa-mi faca procura fara a fi necesar sa vina fizic in Moldova? Multumesc!

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Fizic urmează a fi prezent doar cel ce face procura nu și cel împuternicit.
La consulatul MD sau notar local doar ca urmează sa vedeti daca necesita sau nu apostila sau alta formă de legalizare.

18 iulie 2021
  • Jurisconsult

Buna dl. Chiril,apostila la procură se face la noi în țară, la Ministerul de Justiție, cu prezentarea însuți procurii, nu-i nu mai de cît să fiți prezent însuși DVS, puteți împuternici pe cineva din rude, ori un jurist să se ocupe cu așa ceva.

19 iulie 2021