Îmi poate fi aplicată interdicţie pe spaţiul UE daca sunt cetăţean a României?

18 iulie 2020 109

Bună. Vreau să stiu daca îmi poate fi aplicată interdicţie pe toată Europa, dacă sunt cetăţean al României? Si dacă da, atunci cu pașaportul moldovenesc pot intra în UE, dacă tot este pe numele meu?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Da, poate fi aplicată o astfel de interdicție.
Cu privire la pașaportul moldovenesc este greu de dat un răspuns, de și dacă codul personal din pașaportul moldovenesc nu este identic cu cel din pașaportul român cel mai probabil că veți putea călători cu cel moldovenesc.

19 iulie 2020