Imi poate lua copilul din tara?

19 martie 2020 107

Buna ziua. Locuiesc in Anglia, dar am trait in concubinaj cu o fata din Spania cu care am un copil. Copilul este momentan in Spania la bunici in vacanta. Intre timp ne-am despartit si ea vrea sa se intoarca in Spania. Poate sa ramana si sa imi tina copilul acolo? Baiatul are cetatenie romana si a locuit aici in Anglia cu noi. Ce as putea sa fac? Va multumesc.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
***
Copilul nascut din concubinaj, conform legii din Moldova, nu este automat prezumat ca va apartine. Trebuie sa va adresati in judecata pentru a constata faptul ca Dvs sunteti tatal copilului, daca nu sunteti inscris ca tata in certificatul de nastere al copilului. Abia dupa aceea, veti... mai detaliat avea drepturile si obligatiile de parinte.

30 aprilie 2020