Îmi pot recupera banii ?

16 septembrie 2018 48

Am comandat mobilă de bucătărie cu contract încheiat. Au instalat mobilierul, dar sunt foarte multe defecte (fațade cu zgârieturi, dulapurile prefăcute cu colțurile rupte), urât de tot. Au promis să înlăture toate neajunsurile, dar de 5 zile nimic nu s-a făcut. Cum să procedez?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Notificați printr-o somație cu privire la înlăturarea neajunsurilor sau defectelor prezenta la mobilierul instalat facând trimite la clauzele contractuale din contractul încheiat prin care aceștia se obligă să presteze serviciul calitativ. Oferițele un termen de 14 zile pentru remedierea situației or în caz contrar stipulați că veți înainta... mai detaliat o cerere de chemare în judecată iar aceștia vor fi supusși suplimentar și la plata asitenței juridice și taxei de stat.

Mai întâi de toate încercați să-i mai telefonați pentru a vedea poziția acestora.

16 septembrie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Galina,
Dvs doriți sa va recuperați banii sau doriți să fie înlocuite piesele cu defecte? Dvs sunteți în drept sa alegeți sa vi se restituie banii sau sa fie remediate defectele depistate de către Dvs.
Adresați-vă la firma care a executat comanda în scris, scrieți despre toate defectele depistate și expediați... mai detaliat cererea ca scrisoare recomandată cu aviz de recepție, astfel ca să aveți dovada de recepție!
Mergeți la firma dată și solicitați condica de reclamații și scrieți in aceasta o plângere, faceți o fotografie să aveți dovadă.
Daca cei de la firma zic ca nu dispun de condica de reclamații imediat sunați la Agenția pentru Protecția Consumatorului și Supravegherea Pieței întrucât ii vor amenda.
Daca nu remediază defectele în termen de 14 zile și nu va dau răspuns adresați-vă în instanţa de judecată.

16 septembrie 2018