Imobil cumpărat de un cuplu necăsătorit

18 august 2023 3

Bună ziua. Nu sunt căsătorită, dar trăiesc cu un bărbat și avem copii. Partenerul meu a luat un credit ipotecar pe numele lui pentru a cumpăra un apartament, dar prima rată a fost achitată de mine. Reparația la fel a fost achitată de mine, dar nu am nicio dovadă în acest sens, numai un extras de la bancă precum că am avut banii în cont. Am viza de reședință în imobilul vizat. În caz că ne despărțim, eu sau copiii noștri avem dreptul la o cotă-parte din imobil?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Cristina, da DVS aveți dreptul la 1/2 din imobelul agonesit, copii nu. Dar instanța o să ee în considerație componența familiei DVS, când se v-a lua decizia de împărțirea imobelului.

21 august 2023
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Daca contractul de vanzare-cumparare (nu cel de ipoteca) a fost incheiat doar de partener in calitate de cumparator - nu aveti nici un drept asupra imobilului, pentru ca normele Codului Familiei se aplica doar asupra persoanelor casatorite.
Copiii nu au careva drepturi asupra imobilului, chiar daca ati fi fost casatoriti... mai detaliat (ei au dreptul doar la mostenire, dar normele respective se aplica, de asemenea, persoanelor casatorite si copiilor din casatorie).
Ca sa va asigurati interesele ar trebui sa contactati un jurist sa va explice solutiile disponibile.
Cu toate acestea, trebuie sa cunoasteti ca in orice ipoteza in care dvs ati intra in co-proprietate sau altfel asupra imobilului, dvs veti suporta deja si riscurile aferente legate de creditul ipotecar.

21 august 2023