Imobil de vanzare gajat

6 mai 2018 86

Buna ziua. Noi vrem sa procuram un imobil in credit. E posibil oare ca vinzatorul sa lase casa drept gaj la banca iar noi ca cumparatori sa achitam creditul pe imobilul gajat?

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Situația în cazul d-stră e puțin alt fel, vă adresați la bancă cu solicitarea de credit.
Astfel, dacă bancă consideră posibil de a vă credita, vînzătorul primește banii, d-stră sunteți înregistrat în calitate de proprietar, iar bunul se gajează băncii pînă la etapa cînd achitați creditul integral.

6 mai 2018

Multumesc mult!

6 mai 2018
  • Jurisconsult

Posibel,tratativele le duceţi cu banca şi pefectaţi documentele la bancă

11 mai 2018