Imobil din căsătorie

18 august 2021 129

Buna ziua. La două luni după căsătorie, am cumpărat cu soțul un apartament. Atunci soțul mi-a zis ca notarul i-a spus ca nu e necesar sa scriu ceva pe mine, ca oricum am dreptul la jumătate din el, chiar dacă nu sunt in acte. Numele meu nu este in contractul de vânzare-cumparare, nici nu e menționat că soțul era căsătorit, nici la cadastru nu este in registru. Acum relația noastră s-a înrăutățit și doresc să știu dacă am vreun drept asupra acestui imobil. Soțul nu dorește să mă înscrie la cadastru. Poate să-l vânda sau doneze fără mine, dacă eu nu sunt nicăieri menționată? A avut dreptul notarul să nu ma scrie in contract? Țin să menționez că atât atunci, cât și acum, avem viză de reședință diferită.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua.
Urmează să vă adresați cu o cerere la Cadastru privind notarea dreptului de coproprietate al Dvs. asupra apartamentului. Documente necesare: buletin de identitate, certificat de căsătorie.

18 august 2021