Imobil donat

5 octombrie 2020 42

Buna ziua. Intr-o familie de 2 frati, actul de donatie a imobilui este facut pe un frate. Cel de-al doilea frate poate sa-si ceara cota de mostenitor, daca imobilul este vandut?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
***
Odata ce imobilul a fost donat, el apartine doar celui caruia i-a fost facuta donatia. Copiii mostenesc doar bunurile parintilor decedati, dar nu bunurile vandute, donate de parinti unuia dintre copii sau altcuiva, in timpul vietii parintilor.

5 octombrie 2020