Imobil donat soților, cu cote-părți egale

30 iunie 2023 11

Bună ziua. Poate părintele unuia din soți să doneze soților un imobil, cu cote-părți egale fiecăruia? În acest caz, imobilul donat va fi inclus de la partajare în caz de divorț al soților menționați?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Donația este liberă, poate fi făcută cui și cît doriți.
Desigur poate fi făcută așa cu ați indicat, cîte 1/2 cotă parte fiecărui soț.
Bunurile dobândite prin donație nu sunt bunuri comune ale soților și nu se consideră bunuri obținute în devălmășie, respectiv în caz de divorț, acest imobil donat... mai detaliat nu se va supune partajării, dar nici nu va avea rost exercițiul cu partajul dacă soții și așa vor avea 1/2 cotă parte din imobilul respectiv donat.

1 iulie 2023