Imobil mostenit

26 septembrie 2022 83

Buna ziua. Tatăl meu a moștenit casa bunicului. Dorim sa o trecem pe numele meu si al soțului. Ce instrument juridic e mai corect și mai puțin costisitor: donatie sau vanzare-cumpărare? Condiția este sa devenim proprietari egali - eu și soțul.

Jurist comments 4

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
în orice caz adresațivă la notar, acolo o să obțineți informația detaliată, or ei o să calculeze atît taxa de stat cît și pe cea notarială, taxa de stat este una fixă, cu cea notarială este mai problematic, așa că, procedura e ca la piață, mergeți și vedeți cine oferă... mai detaliat mai puțin.

27 septembrie 2022
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna ziua Silvia! Conditia ca sa deveniti ambii proprietari fiind in casatorie oficiala este vinzarea-cumpararea imobilul mostenit de tatal dvs., deoarece donatia ca efect va avea doar un singur proprietar fie dvs., fie sotul dvs.

28 septembrie 2022
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Tata poate dona pe numele ambilor dacă ceva, astfel aici verificați la notar care tranzacție este mai convenabilă financiar.

28 septembrie 2022
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Fie Donatia, fie Contractul de vinzare-cumparare pentru fiica va fi 0.1% taxa de stat, conditia fiind sa prezentati certificatul de nastere si cel de casatorie la notar, in cazul in care v-ati schimbat numele de familie, iar serviciile notariale difera de la un notar la altul.

28 septembrie 2022