Imobil nelocativ

2 octombrie 2019 31

Buna ziua. Eu impreuna cu sotul vrem sa cumparam un spatiu nelocativ cu scopul de a iniția o afacere. Viitoarea firma ne gandim sa o deschidem pe numele mamei, ea are deja experinta in asa ceva si dispune si de timp pentru a umbla cu documentele. Intrebare: pe cine e mai bine totusi de intocmit actele pe imobil? Eu sa fiu proprietar, iar firma pe numele mamei, sau tot ea sa detina si titlul de proprietare, iar mai apoi sa faca mostenire pe numele meu? P.S. mama e recasatorita. Copiii maturi din prima casatorie a actualului sot ar putea sa puna piedici in cazul donatiei? Sau sa ceara cota parte din imobil? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Ana,
Va recomand sa mergeti la un Avocat sa primiti o consultatie cu plata. Va porniti intr-o afacere in care urmeaza sa investiti bani. Nu va recomand sa construiti afacerea pe sfaturi gratuite.

3 octombrie 2019