Imobil nou

26 iulie 2023 3

Bună ziua.Cum putem legaliza un imobil nou, construit fără acte permisive pe locul casei vechi?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua!

Construcția neautorizată se consideră ilegală și poate fi supusă demolării în cazul efectuării unui control de către organul competent.

Este destul de complicat, totuși, în anumite cazuri, ar fi posibil de a legaliza această construcție. Urmează a fi solicitate un set de acte de la autoritățile competente, efectuarea unor expertize... mai detaliat și rapoarte tehnice, care într-un final vor servi temei pentru semnarea procesului verbal de recepție și înregistrarea la cadastru.

Pentru o consultație mai detaliată urmează de analizat documentele. Mă contactați 068617677

28 iulie 2023