Imobil procurat in timpul căsniciei

1 mai 2023 62

Bună ziua. Sunt căsătorit și în timpul căsniciei am cumpărat un imobil. Suntem coproprietari cu soția cu cote 50/50. Mai târziu, soția a născut, în prezent copilul are 5 luni. În caz de divorț, ce facem cu imobilul și cum rămâne cu copilul?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Rodion.
Imobilul poate fi partajat între soți fie prin stabilirea cotelor 1/2 și 1/2, fie se va atribui unui din soți, iar acesta va trebui să achite celuilalt soț sulta (jumătate din valoarea bunului), fie poate fi vîndut la licitație și banii împărțiți.
Copilul nu participă la partaj, doar in... mai detaliat situația cînd bunul poate fi divizat fizic fără a-și pierde destinația și valoare, soțul cu care rămîne copilul poate primi o parte puțin mai mare din imobil.

2 mai 2023