Imobiliare

12 septembrie 2018 33

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, daca am viza de resedinta intr-un bloc din capitala care va fi in curand demolat (eu nu am participat la privatizare), am dreptul sa primesc locuinta sau nu? Multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Viza de reședință nu ofere careva drepturi la moment sau de viitor asupra unei proprietăți.
Acest fapt ar fi fost posibil doar în cazul cînd este vorba de un imobil ce poate fi privatizat, astfel, persoanele înscrise n fișa de evidență a imobilului, doar ca obilul urmeaza sa fie în... mai detaliat proprietatea statului, iar cel din urmă sa exprime acordul privind privatizarea, sunt mai multe condiții.

12 septembrie 2018