Împăcarea părților pe dosar penal

9 iunie 2018 139

Pot sa ma împac cu partea vătămată pe dosar penal (art. 186.2) nefiind pe teritoriul R. Moldova și neavând posibilitatea de a reveni curând? Părții vătămate îi trebuiesc numai banii și ei au zis ca semnează tot și fără mine. Și ar putea ei sa facă ceva ca să închidă dosarul, la moment dosarul cum știu eu de la ei, este în procuratura. Acum le pare rău că au scris plângere.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Dumitru,
Acordul de împăcare este un act procedural ce duce la încetarea procesului penal, fiind totodată în act ce se încheie personal.
Având în vedere că există posibilitatea împăcării nu ezitați să beneficiați de aceasta odată ce atât Dvs cât și partea vătămată sunteți de acord.
Urmează sa va prezentați la organul... mai detaliat de urmărire penală sau deja în instanța de judecată!

9 iunie 2018