Impartirea averii

1 iulie 2017 73

Fostul meu sot vrea sa inparta casa de locuit si e drept ca eu sa platesc 1/3 din cheltuielile cadastrale? Doar nu eu dau in judecata la inpartirea averii, de ce eu trebuie sa suport cheltuieli, mai ales ca am ramas cu doi copii minori. Ajutati-ma macar cu un sfat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Irina,

În procesul de partaj, ambele părți aveți calitatea de reclamanți și pârâți și suportați cheltuielile de judecată împreună, se impune totodată suprotarea cheltuielilor de judecată în raport cu valoare pretențiilor admise și potrivit cu cota parte ce revine fiecăruia. Astfel, dvs având 2 copii minori veți primi o... mai detaliat cotă parte mai mare din casa de locuit suportând astfel aceste cheltuieli de judecată.

Totuși dvs puteți să solicitați instanței de judecată scutire de la taxa de stat pe motiv că aveți la întreținere 2 copii minori și un venit mic. La fel puteți cere și micșorarea lor sau scutirea parțiala.

Acest temei este prevăzut la art. 85 Cod de Procedură Civilă alineatul 4 prin care se stipulează că În funcţie de situaţia materială şi de probele prezentate în acest sens, persoana fizică sau juridică este scutită de către judecător (de către instanţa judecătorească) de plata taxei de stat sau de plata unei părţi a ei.

Dacă aveți nevoie de care consultanțe mă sunați la nr. 068621067

2 iulie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Astfel, dumneavostră adresinduvva cu o cerere de scutire, invocînd ca aveți la întreţinere 2 copii minori care necesită cheltuieli şi salariul mic, cheltuielile de judecata și cadastrale vor fi puse pe seama sotului de către instanţă la intima ei convingere.

2 iulie 2017