Impartirea averii

22 februarie 2019 24

Dupa multi ani traiti cu sotul, el a aflat ca mai are un copil din alta relatie si vrea sa-l infieze. Dar noi avem un copil comun. Cum am putea proceda ca averea obtinuta pana in acest moment sa fie doar a copilului nostru comun?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Ana,

Ce aveți în vedere prin "Cum am putea proceda ca averea obtinuta pana in acest moment sa fie doar a copilului nostru comun?" va referiți la la ce va urma după decesul soțului?
Soțul poate scrie un testament prin care va decide cui și ce testează din averea sa.

O alta... mai detaliat soluție este transmiterea dreptulyi de proprietate prin donație sau vânzare-cumpărare.

22 februarie 2019