Impartirea averii din cauza violentei parintelui

27 iulie 2017 3

Buna ziua. As putea afla daca este lege ce ar permite impartirea imobilului intre copii si parinti daca parintele se comporta brutal cu copii sai, alungindu-i din imobil. Va multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Cu siguranță violența în familie NU reprezintă temei de solicitare a partajului !

O modalitate de protecție ar fi depunerea unei cereri în instanța de judecată de la locul aflării victimei (art. 318(1) alin. [2] din Codul de Procedură Civilă al Republicii Moldova) privind eliberarea ordonanței de protecție în cazurile... mai detaliat de violență în familie.

Succese!

28 iulie 2017