Impartirea averii din cauza violentei parintelui

27 iulie 2017 23

Buna ziua. As putea afla daca este lege ce ar permite impartirea imobilului intre copii si parinti daca parintele se comporta brutal cu copii sai, alungindu-i din imobil. Va multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Cu siguranță violența în familie NU reprezintă temei de solicitare a partajului !

O modalitate de protecție ar fi depunerea unei cereri în instanța de judecată de la locul aflării victimei (art. 318(1) alin. [2] din Codul de Procedură Civilă al Republicii Moldova) privind eliberarea ordonanței de protecție în cazurile... mai detaliat de violență în familie.

Succese!

28 iulie 2017