Împartirea bunului imobil

21 aprilie 2020 123

Buna ziua. Eu cu fratele vitreg am cumparat un apartament, am dat banii pe el in parti egale, dar la notar am indicat ca apartamentul să fie inscris doar pe o singura persoana, si nume pe frate. Acum fratele mi-a spus ca-mi face testament, dar din cate cunosc, eu oricum am dreptul sa-l mostenesc pe frate, inclusiv sa primesc apartamentul prin mostenire. Dar daca peste cativa ani, el se razgandeste si anuleaza acel testament, eu raman pe drumuri?
Cum e mai bine de facut ca sa am si eu partea mea din acel imobil? Daca fratele decedeaza si împartim egal, partea lui va trebui sa ramana urmasilor lui. Dar noi vrem ca eu sa intru în posesia parti lui dupa deces.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
La moment, înregistrați dreptul de proprietate după ambii ca coproprietari, iar pentru cotă ce aparține fratelui, faceți testament, pentru a obține întreg imobilul după deces.
in caz că se razgindește cu testamentul, cel puțin o sa rămâneți proprietar la 1/2 din imobil.

22 aprilie 2020