Impartirea bunului material intre soti

15 februarie 2019 66

Bina ziua! Am urmatoarea situatie:
In anul 2005 am primit de la bunic prin testament gospodaria, apoi in 2011 m-am casatorit si impreuna cu sotia am ridicat casa pe locul care l-am primit prin testament. In 2013 bunicul a decedat, apoi peste cativa ani am scris gospodaria pe mine. Documente pe casa pe care am ridicat-o impreuna cu sotia, nu am, adica n-am facut proiect la arhitect, nu am autorizatii, nimic - pur si simplu am ridicat casa si gata.
1) In caz de divort, sotia are parte din gospodarie sau din casa pe care am ridicat-o?
2) Ce fel de probleme pot sa am eu, daca se afla ca nu am documente pe casa pe care am construit-o?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Anatolie,

1. In caz de divorț soția poate pretinde la o jumătate din casa construita și toate celelalte bunuri dobândite în timpul căsătoriei.
Soția nu poate avea pretintii asupra bunurilor primite de către dvs i dar sau moștenite.

2. Potrivit prevederilor Codului Contravențional dvs riscați ca în privința dvs sa... mai detaliat fie aplicată masura de siguranță sub forma de demolare, ce ar însemna că trebuie să dărâmați casa deoarece e construită fără acte.

Totuși, în cazul în care autoritatea publica locală va încerca să vă atragă la răspundere contravențională invocați faptul ca casa a fost construită mai mulți ani în urma și termenul general de prescripție a expirat foarte mulți ani în urma, iar mai exact după ce ați finisat zidirea clădirii și acoperișului.

Actualmente exista o practica neuniform la acest capitol și în diverse localități autoritățile aplica diferit legislația.

15 februarie 2019