Impartirea bunurilor dupa divort

18 aprilie 2018 68

Buna ziua. Pot sa obtin jumatate din bunuri acumulate in casnicie dupa divort? Avocata sotului mi-a zis ca dupa divort, noi vom vinde automobilul si banii ii vom imparti. Din acest motiv m-a rugat sa renunt la partajarea bunurilor. Iar dupa divort a trecut deja un an si automobilul e vindut fara stirea mea, iar banii nu mi i-a dat nici pana in ziua de azi si refuza sa o faca, pentru ca nu a fost scris, dar s-a vorbit doar oral si el ”nu tine minte” așa discuții. Cum pot eu sa-mi iau macar jumatatea mea, care imi apartine legal, avand in vedere ca automobilul a fost cumparat din banii parintilor mei care pe atunci erau peste hotare si banii mi-au trimis ei, dar in lipsa lor am inregistrat automobilul dupa numele sotului (eu nu conduc masini)? Mersi mult, astept un raspuns.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

La momentul dat aveți posibilitatea să vă adresați în judecată cu privire la partajarea bunurilor care vau aparținut de drept comun, totodată, puteți solicita jumate din suma obținută de către fostul soț în urma vânzării automobilului, doar că urmează să demonstrați faptul că dvs a-ți in comun un automobil... mai detaliat care va aparținut iar acesta ulterior a fost vândut de către soț după divorțul dvs.

Astfel, instanța va urma să-l oblige la acordarea acestei sume si deja va partaja bunurile voastre comune pe cote părți egale pentru ambii.

19 aprilie 2018