Impartirea bunurilor dupa divort

4 iunie 2020 110

Am divortat 4 luni in urma, fara pretentii, inclusiv ce tine de bunuri. In timpul casatoriei am procurat un automobil in leasing. Achit pana in prezent, mai am 1 an. Ieri am primit scrisoare de la avocatul fostei sotii, ca aceasta vrea sa impart masina. Este inca in gaj. Are ceva drepturi asupra masinii, daca a semnat in cererea de divort ca nu pretinde la nimic? Cum sa procedez? Ma ameninta cu judecata si ca cheltuielile le voi plati eu. Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Totul depinde de caz,urmind a fi studiat in detaliu, insa luati in calcul ca daca se solicită partajarea bunului se partajeaza si datoriile, astfel fosta urmind sa ia asupra sa si cheltuieli de leasing.
Situația e dificila in sensul oferirii carorva opinii, in lipsa studiului actelor.

5 iunie 2020