Impartirea casei

18 iulie 2017 132

Ne-am casatorit cu sotia in 1991, am divortat in 2017. Toti acesti ani am trait in casa pe care a primit-o sotia ca donatie de la bunika ei, adica pe vremea ceea i se spune izvesenie. In toti asesti ani izvesenia n-a mai fost intarita. Vreau sa stiu: dupa aproape 17 ani de trai impreuna in casa aceea, am si eu dreptu la o parte din casa?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Daca nu a fost ,,intarita" adica inregistrata la cadastru , atunci dreptul de proprietate prin mostenire ii revine in totalitate sotiei dstra !

18 iulie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Nu aveti dreptul asupra casei pentru ca Legea prevede expres ca bunurile obtinute de catre unul dintre soti prin donatie sau mostenire apartin personal acestuia, si aceste bunuri nu se includ in patrimoniul care se imparte la divort.
Daca nici sotia nu este inregistrata ca proprietar al casei, atunci cu... mai detaliat atit mai mult, nici unul dintre soti nu au vreun drept asupra casei.
Faptul ca ati locuit in acea casa multi ani, ca ati avut o gospodarie comuna, nu constituie un temei pentru a dobindi drepturi asupra casei.

19 iulie 2017