Impartirea datoriei

9 februarie 2024 3

Buna ziua! Fosta sotie m-a dat in judecata si cere partajarea unei datorii, de 10.000 euro. Ea sustine ca in anul 2022 (cand eu ma aflam peste hotare) a imprumutat de la parintii sai aceasta suma de bani, chipurile in interesul familiei, si anume pentru a achita ratele la apartament. Eu sunt sigur ca ei au facut recipisa de imprumut putin timp in urma, pentru ca eu nu stiam de existenta acestui imprumut. Ma puteti ajuta? Ce pot sa fac ca sa demonstrez judecatorului ca respectiva recipisa este falsa, s-o anulez cumva? Multumesc!

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua Iurie, puteți apela la viberul meu de pe telefonul +37368669950 pentru a discuta problema DVS.

10 februarie 2024
  • Avocat
  • Alte domenii

.......trebuie de apărat și de depus o referință la cererea de chemare în judecată, dar mai întâi trebuie de examinat detaliat cererea de chemare în judecată, cu înscrisurile anexate.............evident că un argument principal ar fi lipsa semnăturii Dvs în această recipisă, dar, în același timp, presupun, că reclamanta invocă anumite... mai detaliat achitări a ratelor că s-ar fi efectuat în acea perioadă și probabil ar trebui să probeze că nu dispunea de surse bănești pentru efectuarea acelor achitări.........trebuie să pregătiți o referință la cererea de chemare în judecată în care să invocați diferite circumstanțe ale veniturilor soților, că ratele au fost achitate din veniturile care sunt proprietate comună în devălmășie a soților conform legislației în vigoare...................dacă aveți întrebări suplimentare, mă puteți apel 069615655

10 februarie 2024
Iulia Ghețivu
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua, aveți o situație interesantă. Când ați desfăcut căsătoria cu fosta soție? și când a fost întocmită pretinsa recipisă?
Din conținutul scris de dvs, reiese că nu este semnată de dvs, și nici nu este scrisă personal de către dvs, aceste aspecte vin în favoarea dvs.
Ați putea înainta... mai detaliat și o acțiune reconvențională, prin care să solicitați instanței după caz nulitatea recipisei. Totodată, ați putea depune și o plângere la poliție, pentru a se constata comiterea unei infracțiuni.
Prin urmare, acțiunile depind nemijlocit de analiza speței dvs, analiza actelor, și normelor legale aplicabile. Dacă doriți, vă pot consulta și reprezenta interesele, date de contact: 069940453.

12 februarie 2024