Impartirea imobilului dupa divort

22 august 2021 101

Buna ziua. Cum pot proceda corect in cazul in care divortam cu sotia, dar avem impreuna procurat un imobil pe numele unuia din parintii ei? Deja de 3 ani lucrez si investesc in acel imobil, dar tot acest timp el nu a fost scris pe noi. Cum pot eu acum sa procedez corect ca sa obtin partea ce mi se cuvine?

Jurist comments 1

Tatiana Vicol-Felișcan
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Buna ziua,

Pentru partajul imobilului care nu este inregistrat pe numele d-stra sau a sotiei, este necesar sa conveniti cu parintii sotiei (pe cale amiabila) privind partajul acestuia.
Daca nu ajungeti la un consens, atunci numai prin insanta de judecata și respectiv trebuie sa demonstrati prin inscrisuri (documente), martori că ati... mai detaliat investit si că de fapt imobilul Va apartine.

Toate bune!

23 august 2021