Impartirea imobilului la divort

11 august 2017 95

Salut! Sunt casatorita de 17 ani cu cetatean strain. Recent am aflat ca are familie si copii la el in tara. Acum 7 ani noi am cumparat un apartament in Chisinau. Eu vreau sa divortez, fiindca sotul meu sta cu familia lui acolo, iar eu singura imi cresc cei doi copii aici. Cind a aflat ca vreau sa divortez, mi-a zis ca ia avocati si ma lasa cu copii pe drumuri. Spuneti-mi, Va rog, cum as putea sa-mi protejez casa pentru copii mei. P.S. casa este scrisa pe mine, am cumparat-o eu, el are viza de resedinta la parintii mei. Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Prima chestiune care ar urma să fie clarificată în această situație este când anume a fost încheiată căsătoria din afara țării. Dacă la momentul căsătoriei cu Dvs., soțul era deja căsătorit (chiar și în afara țării), Dvs. aveți dreptul să cereți declararea nulității căsătoriei. Instanţa judecătorească, la cererea soţului de... mai detaliat bună-credinţă, este în drept:
- să-l oblige pe celălalt soţ la plata pensiei de întreţinere;
- să stabilească, la împărțirea bunurilor dobândite în comun pînă la declararea nulităţii căsătoriei, cotele părți ce revin soților, ținând cont de interesele copiilor minori;
- să dispună repararea prejudiciului moral şi material cauzat de soţul de rea-credinţă.

Dacă, însă, căsătoria în afara țării a fost încheiată după căsătoria cu Dvs. (sau acest moment nu poate fi stabilit), puteți acționa în procedură obișnuită de desfacere a căsătoriei pe cale judecătorească. În cadrul acesteia, aveți aceleași drepturi:
- să cereți partajarea averii comune, ținând cont de interesele copiilor minori;
- să cereți pensie de întreținere pentru copiii minori si Dvs. (după caz).

11 august 2017