Impartirea terenului

16 februarie 2023 26

Buna ziua. O casa a fost privatizata de 2 familii. Ca participanti la privatizare au figurat parintii si copiii. Copiii au crescut si au plecat in lumea mare, au ramas doar parintii. Acum am facut impartirea terenului la cadastru si acesta trebuie validat la notar. Casa ramane ca imobil comun, unde fiecare are deptul de proprietate asupra cotei-parti. Notarul cere sa fie prezenti toti cei care au participat la privatizare, parintii si copiii. Exista vreo cale ca acest acord de impartire a terenului sa fie semnat doar între proprietarii prezenti în acte si nu de toti cei inclusi la privatizare, dat fiind ca nu se imparte casa, ci doar terenul aferent. Va multumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna V., este o soluție, DVS trebuie să obțineți acord la notar la toți participanții la privatizar, nu importă la casă sau la terenul de pămân. Nu importă unde se ală participanțiila privatizare, ei au posibilitate din țările unde ei se află să obșină la un acord de la notar.... mai detaliat care o să fie pretenzați la notar, și atunce DVS o să obțineți tot dreptul la privatizarea terenurilor.

17 februarie 2023