Import arma neletala din SUA prin posta in MD

2 aprilie 2018 86

Buna. E posibil sa introduc in tara arma de gen Pneumatica sau Airsoft prin posta din SUA ca persoana fizica? Ce documente am nevoie?

Jurist comments 1

Mihai Guțu
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Buna,
Nu va fi posibila introducerea in tara a acestor arme de foc prin intermediul transmiterilor postale.

In conformitate cu prevederile legii Nr. 130 din 08.06.2012 doar armurieri licenţiaţi pot efectua astfel de operatiuni.
*********************
Articolul 58. Categoriile de operaţiuni care pot fi
... mai detaliat efectuate de armurieri licenţiaţi
Armurierii licenţiaţi în condiţiile art. 56 pot efectua următoarele activităţi:
a) armurierii licenţiaţi să desfăşoare operaţiuni de import şi de comercializare a armelor şi a muniţiilor: cumpărare, vînzare, depozitare, import, export, reexport, transbordare, transfer şi transport de arme, de muniţii şi de componente ale acestora, precum şi intermedierea efectuării acestor operaţiuni;
b) armurierii licenţiaţi să desfăşoare operaţiuni de reparare a armelor: păstrare, reparare, dezactivare, completare, testare şi verificare a armelor, efectuare a examinării tehnice periodice;
c) armurierii licenţiaţi să desfăşoare operaţiuni de producere a armelor şi/sau a muniţiilor: producere, fabricare, confecţionare, asamblare, prelucrare, experimentare, depozitare, vînzare, transport, export, casare şi distrugere de arme şi muniţii, precum şi import, export, reexport de piese şi de părţi componente de arme şi/sau de muniţii.
****************
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=345127

2 aprilie 2018