Import bunuri

14 noiembrie 2023 2

Buna ziua. Ce acte sunt necesare pentru importul marfurilor in tara? Este posibila introducerea marfurilor in tara de catre o persoana fizica sau doar de catre persoane juridice (SRL, de exemplu)?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Bunurile destinate activităţii comerciale sau de producţie pot fi declarate în regim vamal de import numai de către persoane fizice agenţi economici, înregistrate în modul stabilit ca subiecte ale activităţii de întreprinzător.
Pentru mai multe detalii citiți legea 1569/2002 cu privire la modul de introducere şi scoatere a bunurilor de... mai detaliat pe teritoriul Republicii Moldova de către persoane fizice.

https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=139907&lang=ro#

15 noiembrie 2023