Import bunuri uzate

2 august 2018 145

Bună ziua. Doresc să procur din străinătate 1-2 piese auto pentru uz personal (nu le pot procura de la noi pe motiv că noi nu se mai produc). Este vorba de un volan și un panou de bord. Îmi vor fi livrate prin poștă. Vor fi colete diferite din motiv că plănuiesc să le iau de la vînzători diferiți. Citisem mai demult că nu se permite importul de piese auto, și anume motoare sau care conțin uleiuri, altfel de lichide, gaze, baterii electrice etc. Țin să menționez că piesele care doresc să le procur sunt total inofensive și le procur pentru uz personal. Prețul fiecărei piese în parte e maxim 50 euro.
Pot să le procur sau vor apărea probleme? E posibil cumva de cumpărat? Care e procedura legală?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Conform art. 5 al Legii nr. 1569 din 20.12.2002 „Cu privire la modul de introducere şi scoatere a bunurilor de pe teritoriul Republicii Moldova de către persoane fizice", persoanele fizice au dreptul de a primi, prin intermediul trimiterilor poştale internaţionale, fără achitarea drepturilor de import, bunuri, cu condiţia că valoarea... mai detaliat lor în vamă (costul bunului + taxa de transport) nu depăşeşte suma de 300 Euro şi nu sînt destinate activităţii comerciale sau de producţie.

Astfel, nu văd să aveți nici o problemă la procurarea bunurilor date și importul acestora.

3 august 2018