Impozit compozitor

2 septembrie 2018 40

Buna ziua. Vreau sa incep a compune cantece care sa fie comercializate peste hotarele tarii. Ce ar trebui sa fac ca sa nu am probleme cu legea? Este ceva destinat persoanelor de arta, SRL, din cate stiu, nu e necesar pentru ca lucrez de unul singur, intreprindere individuala nu stiu, sau poate activitate pe baza de patenta? Activitatea de creare se realizeaza doar la computer (acasa). Cum sa procedez? Multumesc mult!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Dece tocmai necesar de a înființat o persoană juridică. Atît timp cît sunteți autor, încheiați la direct contractul de colaborare sau vînzare a produsului, ulterior doar achitînd din nume propriu impozitul din venitul obținut.
Pentru a vă informa suplimentar, vă sfătui să apelați la AGEPI pentru o consultație la acest... mai detaliat capitol.

7 septembrie 2018