Impozit din vanzarea automobilului

14 ianuarie 2021 623

Salut! In 2020 eu (persoana fizica) am vandut un automobil unei persoane juridice. La semnarea contractului de vanzare-cumparare, m-au anuntat ca in 2021 va trebui sa achit impozit pe venitul obtinut din vanzarea automobilului. Care este procedura?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

La înstrăinarea automobilului, persoanele fizice-cetățeni, vor calcula impozitul pe venit, ținând cont de suma impozabilă a creșterii de capital, cu aplicarea cotelor prevăzute în art.15 lit. a) din Codul fiscal. Mai exact, suma totală a impozitului pe venit se determină:
pentru persoane fizice şi întreprinzători individuali, în mărime de: - 7%... mai detaliat din venitul anual impozabil ce nu depăşeşte suma de 31.140; - 18% din venitul anual impozabil ce depăşeşte suma de 31.140;

15 ianuarie 2021