Impozit funciar

28 iunie 2017 55

Buna ziua. Eu am luat in arenda pamint din rezerva primariei. Conform legislatiei eu beneficiez de o reducere de 15% anual la plata impozitului funciar. Functionaii de la primarie spun ca eu nu pot beneficia de aceasta reducere, deoarece pamintul este din rezerva primariei. E legal? Mersi anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna seara,

Serviciul Fiscal de Stat reamintește că la achitarea obligaţiei fiscale integrale aferente impozitului pe bunurile imobiliare şi/sau impozitului funciar, pînă la data de 30 iunie 2016, contribuabilii beneficiază de dreptul la o reducere în mărime de 15% a sumei impozitului calculat pentru anul curent.

Totodată, dacă contribuabilii nu... mai detaliat vor profita de acest drept, impozitul pe bunurile imobiliare și/sau impozitul funciar urmează a se achita în părți egale nu mai tîrziu de 15 august și 15 octombrie a anului curent.

Pentru informații suplimentare, urmează să Vă adresați Serviciilor de colectare a impozitelor şi taxelor din componența primăriilor, în raza căreia este amplasat bunul imobil sau la numărul 080001525, apel gratuit

28 iunie 2017