Impozit pe creșterea de capital

14 august 2023 3

Bună! Știu că pentru a nu achita impozitul pe creșterea de capitalul la vânzarea unui imobil, una din condiții este de a fi proprietar și a avea viză de reședință în imobilul respectiv timp de minim 3 ani. Sunt obligatorii ambele condiții, sau e de ajuns doar să fii proprietar al imobilului, fără a avea viza de reședință acolo? Mulțumesc!

Jurist comments 1

Download discussion
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Dreptul civil
  • Dreptul muncii
  • Dreptul familiei
  • Dreptul imobiliar
  • Contravenţii rutiere
  • Dreptul afacerilor

Bună ziua.
Codul fiscal prevede la art.5
46) Locuinţă de bază – locuinţă care întruneşte cumulativ următoarele condiţii:

a) este proprietatea contribuabilului în decurs de cel puţin 3 ani;

b) constituie domiciliul/reşedinţa contribuabilului în decursul ultimilor 3 ani pînă la momentul înstrăinării.

15 august 2023