Impozit pe venit

6 martie 2018 91

Buna ziua! Cit se plateste impozit la stat dupa vinzarea unui apartament care a fost cadou de la parinti? De ex., valoarea aprtamentului in contractul de donatie este de 265.000 lei. Multimesc!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vladimir Palamarciuc
  • Avocat

Nicolae, conform articolului 40 (1) din Codul Fiscal (http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=326971) urmeaza a fi achitata diferenta dintre suma primita si baza valorica a apartamentului. Baza valorica o determinati conform art 42 (in cazul Dvs., cel mai probabl, se va aplica litera "d" din acest articol, deci valoarea de piata apartamentului). Incercati sa... mai detaliat discutati cu notarul care autentifica instrainarea apartamentului.

7 martie 2018
Vladimir Palamarciuc
  • Avocat

Nicolae, conform articolului 40 (1) din Codul Fiscal (http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=326971) urmeaza a fi achitata diferenta dintre suma primita si baza valorica a apartamentului. Baza valorica o determinati conform art 42 (in cazul Dvs., cel mai probabl, se va aplica litera "d" din acest articol, deci valoarea de piata apartamentului). Incercati sa... mai detaliat discutati cu notarul care autentifica instrainarea apartamentului.

7 martie 2018