Impozit pe venit cand ai afaceri în afara R.Moldova

15 martie 2019 57

Bună! Imi puteți spune, vă rog, dacă am afacere peste hotare, sunt obligat să plătesc impozite pe venit în R.Moldova ? Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
atît timp cît sunteți impozitat peste hotarele RM, local, nu puteți fi impozitat repetat.

16 martie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Igor,

Depinde în ce țară Dvs aveți afaceri deoarece, Republica Moldova nu are încheiat cu toate țările acorduri de evitare a dublei impuneri.
Astfel, accesînd pagina web de mai jos aflat cu ce țări este încheiat un asemenea acord și nu este necesar sa achitați și în Moldova
http://www.fisc.md/Tratatepentruevitareadubleiimpuneri.aspx

16 martie 2019