Impozit pe venit din chirie

23 septembrie 2017 112

Buna seara! Doresc sa dau in chirie apartamentul propriu unor rude. Nu sunt interesata de venit, doar sa isi achite consumurile pentru servicii comunale. Totusi, voi incheia un contract pentru a legifera procesul. Ce sa fac pentru a evita problemele legate de fisc? Merg la fisc cu contractul in care e fixata suma zero lei? Multumesc mult.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Încheiați un contract de comodat și nu de locațiune. Cu acesta sunteți scutita de prezentarea acestuia la Organul Fiscal.

24 septembrie 2017