Impozit pe venit la vinzarea imobilului procurat prin ipoteca

2 august 2017 132

Buna ziua! Am urmatoarea intrebare: am procurat prin ipoteca imobilul - apartament cu o camera. De catre banca mi-a fost oferita prin contract de ipoteca suma de 382.000 lei, cu gajarea imobilului procurat. Costul imobilului indicat in contractul de vinzare-cumparare constituie 219.000 lei, iar estimarea cadastrala este de 190.000 lei. La momentul de fata doresc sa-mi vind imobilul pentru suma de 440.000 lei, dintre care suma de 343.000 lei va fi oferita bancii pentru rambursarea anticipata a creditului de ipoteca si rezilierea contractului. In continuare, urmeaza sa inchei un nou contract de ipoteca in suma de 550.000 lei pentru procurarea unui apartamentului cu 2 camere. In acest caz, voi fi nevoita sa achit impozit pe venit sau voi fi considerata cu venitul in descrestere?

Jurist comments 1

Download discussion
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Dreptul civil
  • Dreptul afacerilor
  • Dreptul familiei
  • Dreptul muncii
  • Alte domenii

Bună ziua!

D-voastră veți avea un plus venit de 97.000 lei (440.000 lei - 343.000 lei ).

Venitul respectiv este impozabil, cu excepția cazului în care nu faceți dovada faptului că bunul respectiv a constituit locuința d-voastră de bază la momentul înstrăinării, în baza prevederilor art. 20 lit. y3) din Codul Fiscal... mai detaliat al Republicii Moldova.

Faptul că intenționați pe viitor să ipotecați un alt bun valoarea căruia este mai mare nu este relevant în cazul de față.

Succese!

23 august 2017