Impozit pe venit, vinzare apartament

24 ianuarie 2018 77

Buna ziua.
Urmeaza sa-mi vind apartamentul. Mentionez ca am viza de resedinta in acest apartament. Inseamna asta ca se considera locuinta de baza? Imi puteti confirma va rog ca, in cazul dat, se aplica prevederile articolul 20 Sursele de venit neimpozabile, punctul y3 prin care sunt scutita de plata impozitului. Va multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Anatolie Ceban
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Aliona, doar în cazul în care ,,locuința de bază” corespunde următoarelor condiții, atunci pot fi aplicate prevederile art. 20 Cod Fiscal :
Codul Fiscal Art. 5 punctul 46) Locuinţă de bază – locuinţă care întruneşte cumulativ următoarele condiţii:

a) este proprietatea contribuabilului în decurs de cel puţin 3 ani;

b) constituie... mai detaliat domiciliul/reşedinţa contribuabilului în decursul ultimilor 3 ani pînă la momentul înstrăinării.

24 ianuarie 2018