Impozit vanzare imobil

4 septembrie 2018 54

Buna ziua. Sunt o persoana fizica. Cu 10 ani in urma am primit un teren de la primarie pentru constructie. Am construit un imobil. Acum vreau sa-l vand. Organul cadastral a estimat valoarea bunului imobil la 200.000 lei. Îl vind cu aceeași valoare la care e apreciat de organul cadastral. Care va fi marimea impozitului pentru vinzare? Multumesc anticipat pentru asistență.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Atît timp cît valoarea tranzacției nu depășește evaluarea cadastrală, nu aveți obligația de plată a impozitului, dacă în contractul de vînzare cumpărare ar fi fost indicată o sumă ce depășește cea cadastrală, atunci din diferență urmează să achitați impozit pe venit.

5 septembrie 2018