Impozitarea venitului din operațiuni valutare

18 februarie 2024 3

Bună ziua. Vreau să știu dacă Forex trading este legal în Moldova. În cazul în care este legal, cum trebuie să declar venitul obținut și care este rata impozitului pe acest gen de venit?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna d-na Valeria, dacă programa dată se permite să activezi pe toată lumea, conform datelor din internet. Posibil și în țara noastră. DVS sunteți supusă plăților de impozite și la noi , impozitul o să constituie 12 % de la sumă, anual.

19 februarie 2024